Fotografia reportażowa
Każdy człowiek ma swoją osobistą historię… I właśnie o historiach będzie dziś mowa…
Osobistych, trudnych historiach i drodze do wyzwolenia z więzienia własnych barier, które nierzadko są przeszkodą w budowaniu świata na nowo.
Dla osób, którym przyszło się z tym zmierzyć, z pomocą przychodzi Fundacja Pomost– pozarządowa organizacja działająca na Śląsku, która prowadzi szereg działań reintegracji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a w szczególności byłych więźniów.
Wspólnie z pracownikami Fundacji oraz zaproszonymi gośćmi – studentami Psychologii oraz Kryminologii i Kryminalistyki testowaliśmy w siedzibie Fundacji – w Zabrzu, nową grę od BeGame.pl – zrobioną specjalnie na potrzeby Fundacji Pomost.
Gra resocjalizacyjna – czyli pomoc dla byłych więźniów w procesie resocjalizacji
🎲Jak przemienić trudną historię w grę resocjalizacyjną, która uczy jak skuteczniej pomagać?
🃏Gra o której mowa to „Readapthathor”.
Jest to gra złożona z 2 rodzajów kart;
➡️ Kart postaci/byłych osadzonych wraz z metryką, hobby, informacją o wyroku, uzależnieniami, szczególnymi cechami i okresie czasu jaki spędził w więzieniu i Fundacji Pomost.
➡️ Kart zdarzeń, opisujących sytuacje, które mają miejsce podczas procesu readaptacji.
Podczas gry, uczestnicy, czyli głównie psycholodzy bądź osoby pomagające byłym osadzonym w readaptacji, wcielają się w role byłych więźniów i podejmują decyzje, które mają wpływ na rozwój sytuacji oraz na relacje z innymi graczami.
Jest to gra w rodzaju LARP (Live Action Role-Playing) pozwalająca uczestnikom wczuć się w rolę, dzięki czemu także lepiej zrozumieć daną sytuację.
Celem gry jest lepsze zrozumienie doświadczeń i wyzwań z jakimi borykają się byli osadzeni podczas procesu resocjalizacji oraz rozwijanie empatii i pomoc pracownikom w lepszym zrozumieniu sytuacji byłych więźniów, by mogli jeszcze lepiej wspierać swoich podopiecznych w niełatwym procesie resocjalizacji.
W tym zadaniu, istotne było, by sfotografować nie tylko samą grę, ale przede wszystkim nastroje uczestników oraz sam proces wcielania się w role, które odgrywali. A były one naprawdę „mocne”
Fotografia reportażowa – podsumowanie
Realizacja tego projektu, to było prawdziwe wyzwanie i świetne doświadczenie. Bardzo się ciesze, że mogłam być jego częścią, uczestnicząc w nim od pierwszych dni jego powstawania, aż do końcowej fazy testów. Jako właściciel firmy z grami oraz fotograf, jestem dumna, że mogę przyczyniać się do realizacji a następnie uwieczniania tak ciekawych projektów.
Co myślicie o tej inicjatywie?
#fotografiareportażowa #testgry # graplanszowa #resocjalizacja #wiezniowie #osadzeni #graresocjalizacyjna